piatok, 15 január 2021 14:00

Ako prebieha liečba rakoviny, ktorá sa vie zavŕtať aj do kostí?

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Ako prebieha liečba rakoviny, ktorá sa vie zavŕtať aj do kostí? Zdroj foto: Karolina Grabowska na Pexels

Od neznesiteľnej bolesti kostí pri nádorových ochoreniach sa dá uľaviť antirezorpčnou kostnou liečbou. Napriek tomu mnohí pacienti netušia o tejto možnosti, resp. bolesť v kostiach neriešia, pretože sa zamerajú na liečbu primárneho nádoru. Cielená liečba im však výrazne zvýši životný komfort, uľaví od bolesti, prípadne môže predĺžiť aj život.

Kostné metastázy sú na začiatku pomerne nenápadné. Vznikajú vtedy, keď sa nádor do kosti rozšíril z iného ložiska v tele. Väčšina pacientov netuší, že dnes existuje antirezorpčná kostná liečba na to, aby sa im do veľkej miery uľavilo. Práve touto liečbou kostných metastáz sa dá okrem úľavy od veľmi silnej bolesti zvýšiť aj kvalita života pacienta, prípadne predĺžiť jeho život. 

Kostné metastázy trápia až 80 percent ľudí v prípade metastatického ochorenia, ktorým bola diagnostikovaná rakovina prsníka, prostaty alebo pľúc. Môžu vzniknúť v každej kosti tela, niektoré časti sú však na ochorenie náchylnejšie, čo je spôsobené mierou krvného zásobenia určitých častí kostry. Najčastejšie kostné metastázy postihujú chrbticu (40-50 %), panvu (10-20 %), rebrá (25-30 %), stehenné kosti (5-10%)  a lebku (3-5%).

Komplikácie s kostnými metastázami sa začnú prejavovať individuálne. Pacienti začínajú cítiť silné intenzívne bolesti, pričom môže dôjsť k zlomeninám až ochrnutiu. Podľa lekárov kostné metastázy zhoršujú kvalitu života, skracujú ich prežívanie a ich liečba môže byť často nákladnejšia a komplikovanejšia ako samotná liečba prvotného nádorového ochorenia. Veľmi často sú komplikované kostnými príhodami, ktoré výrazne zhoršujú prognózu ochorenia, skracujú prežívanie a dramaticky zhoršujú kvalitu života pacienta s nádorovým ochorením. Príčina  vzniku kostných metastáz nie je zatiaľ úplne objasnená. A tak aj lekári zatiaľ nedokážu zastaviť či úplne predchádzať vzniku týchto komplikácii.

Metastázy vznikajú už s existujúcim nádorom a dokážu sa nekontrolovateľne šíriť v podstate do celého tela. „Typický pre nádorové ochorenie je nekontrolovaný rast, porušené signály apoptózy, teda prirodzeného zániku buniek, ale tiež šírenie do blízkeho okolia a tiež do vzdialených orgánov a tkanív. Práve proces šírenia do okolitých a vzdialených orgánov a tkanív krvnou alebo lymfatickou cestou je označovaný ako metastazovanie a metastázy by sme mohli označiť za nádory, ktoré súvisia s pôvodným, tzv. primárnym nádorom, ale sú lokalizované v iných orgánoch a tkanivách,“ vysvetľuje riaditeľka Národného onkologického inštitútu v Bratislave MUDr. Mária Rečková, PhD..

Takéto rozšírenie metastáz negatívne vplýva na ďalšie orgány v ľudskom tele. „Tým, že sa ochorenie rozšíri do iných orgánov a tkanív, tak ich svojim nekontrolovaným rastom poškodzuje, ale tiež opäť ovplyvňuje prostredie, v ktorom sa nádorové bunky nachádzajú, a v prípade vylučovania rôznych látok, ktoré sa dostávajú do obehu môžu byť ďalej ovplyvňované aj vzdialené orgány a tkanivá, čím sa celý proces zacykluje. Príkladom môžu byť v prípade karcinómu prsníka metastázy v oblasti kostí, pľúc, pečene, alebo mozgu,“ pokračuje ďalej Rečková.

Podľa nej je metastázovanie typické pre všetky zhubné nádory. „Schopnosť metastázovať, teda vytvárať vzdialené nádorové ložiská, je práve jednou z typických vlastností zhubných nádorov,“ uvádza ďalej Rečková Napriek tomu sú aj výnimky, ktoré nemetastázujú. Sú to napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v prsnej žľaze. „V prsnej žľaze sa však môžu vyskytovať aj tzv. nezhubné, alebo benígne nádory, ktoré nemetastázujú, napríklad fibroadenóm, papilóm a podobne,“ podrobne opisuje problematiku Mária Rečková, ktorá tiež vysvetľuje, ako sa dá odhaliť, že ochorenie metastázovalo. „Poznanie či ochorenie metastázovalo je dôležité na začiatku stanovenia diagnózy, ale aj v priebehu ochorenia,“ hovorí Rečková. 

Dôležitá je anamnéza, v rámci ktorej sú zisťované klinické ťažkosti pacientky  alebo pacienta. „Ďalej je to fyzikálne vyšetrenie, pri ktorom je možné zistiť napríklad zväčšenie lymfatických uzlín  alebo kožné metastázy, prípadne vysloviť podozrenie na postihnutie niektorých orgánov, napríklad pečene, pri jej zväčšení  alebo možno podozrenie vysloviť na základe laboratórneho vyšetrenia krvi pri zistení odchýlok od normálu u niektorých laboratórnych parametrov,“ pripomína riaditeľka onkologického inštitútu.

Podľa odborníčky ďalšími vyšetreniami, ktoré môžu napomôcť odhaliť metastázy, sú zobrazovacie vyšetrenia, ako napríklad röntgenové, alebo ultrazvukové vyšetrenie, či vyšetrenie pomocou počítačovej tomografie (CT), prípadne PET-CT, alebo magnetickej rezonancie (NMR), scintigrafie kostí a pod. „Niekedy je potrebné zobrať vzorku tkaniva a zistiť či sa jedná o metastázu,“ hovorí Mária Rečková.

 

Liečba má niekoľko úrovní

Kostné metastázy sa dajú liečiť niekoľkými metódami. Viacúrovňová liečba potom predstavuje chirurgickú liečbu, rádioterapiu a systémovú liečbu, ktorá spočíva v chemoterapii, hormonálnej liečbe, bisfosfonátoch a cielenej liečbe. Terapiu kostných metastáz možno považovať za paliatívnu liečbu a jej hlavným cieľom je spomaliť postup ochorenia a zlepšiť kvalitu života chorého.. Podporná liečba sa zameriava na kostné komplikácie a nie primárny nádor. Či sú to bisfosfonáty alebo cielená liečba, jej cieľom je znížiť úmrtnosť súvisiacu s kostnými metastázami, výskyt komplikácií spojených s kostnými metastázami a spomalenie/oddialenie rozvoja kostných metastáz.

Napríklad pri karcinóme prsníka je podľa Márie Rečkovej základnou liečbou pri lokalizovanom náleze chirurgická liečba. „Chirurgická liečba môže byť individuálne indikovaná aj v prípade metastatického ochorenia. Ďalej sa používa rádioterapia, a tzv. systémová liečba, ktorou je súhrnne označovaná chemoterapia, hormonálna liečba, biologická liečba (napr. anti-HER2 liečba, či liečba „ciklibmi“, či m-TOR inhibítor) a tiež imunoterapia,“  uzatvára Mária Rečková z Národného onkologického inštitútu v Bratislave.

Pri súčasnom aj budúcom pokroku v medicíne si musíme pripustiť, že niektoré ochorenia nie sú vyliečiteľné. Je dôležité, aby sme život mohli predĺžiť a zlepšiť jeho kvalitu. Tieto hodnoty by mali byť rovnocenné - dĺžka a kvalita života pacientov s kostnými metastázami by mali ísť vedľa seba.

 

Naposledy zmenené piatok, 15 január 2021 00:55


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom