streda, 16 október 2019 11:26

Nový trend v gynekológii: liečba laserom

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Nový trend v gynekológii: liečba laserom Foto. Pixabay.com

Laser využívame v medicíne približne 30 rokov. Ide o svetelný lúč, ktorý sa v minulosti používal najmä pre deštrukčný efekt, čiže ako náhrada za skalpel. To však bolo v začiatkoch laserových prístrojov. Dnes lasery pomáhajú na všetkých frontoch medicíny, po novom už aj v gynekológii. Prečo je vítané postupné nahrádzanie klasických metód laserovými, porozprával gynekológ MUDr. Silvestro Galo, PhD. z centra GYN-FIV v Žiline. 

Pán doktor, čoho sa týka spomínané nóvum a čo si od zavedenia laserových techník v gynekológii medicína sľubuje?

Zistilo, že laser nielen deštruuje, ale aj stimuluje tkanivo, na ktoré ním pôsobíme. Rany, ktoré sa vytvoria alebo ošetria laserom sú presnejšie, hoja sa rýchlejšie a sú menej náchylné na zápaly a infekcie. Skrátka, laser môžeme využiť ako náhradu klasických operačných techník, ale má využitie v poslednej dobe aj v indikáciách alebo ochoreniach, ktoré nemajú alternatívu v chirurgickej alebo medikamentóznej liečbe. Tento fakt je nesmierne dôležitý.

Väčšina z nás sa možno doposiaľ stretla alebo aspoň počula o laseroch, s akými pracujú kozmetické centrá pri riešení rôznych estetických nedokonalostí. Je to v prípade gynekológie to isté, dajú sa tieto metódy porovnať?

To uspôsobenie je, samozrejme, trošku iné, ale áno, máte pravdu, lasery sa využívajú aj v dermatológii alebo estetickej medicíne. Avšak vďaka tým gynekologickým môžeme jednoduchšie, ambulantne a bezbolestne odstraňovať ložiská, ktoré predtým nebolo možné odstrániť inak než operatívne.

Napríklad?

Veľmi časté sú ranky na krčku maternice, alebo rôzne konizácie, takisto v súvislosti s krčkom maternice. Potom ten ďalší stimulačný efekt, ktorý sa v gynekológii v posledných rokoch využíva najviac, spočíva v tom, že okrem deštrukcie tkaniva sa vysiela tiež lúč do pošvovej sliznice alebo subslizničného väziva a naštartujú sa tým také reparačné zmeny, ako keby sme sa vrátili v čase. Tento objav je významný pre rôzne ochorenia. Najväčšiu skupinu tvoria ženy, ktoré sú v postmenopauze, kde už sú už hormonálne podnety minimálne alebo vyhasli vaječníkové funkcie. A to pochopiteľne. Starnutie totiž nikoho neobchádza.

Možno to bude znieť trošku nadnesene, ale môžeme teda povedať, že sa v gynekológii vďaka laserovým prístrojom snažíme o určité omladenie ženských pohlavných orgánov a ich častí?

Presne tak, dá sa povedať, že ide o omladenie pošvovej sliznice. Sú prípady, keď sa po uplynutí šestonedelia tie pôvodné pomery nevrátia do pôvodného stavu. A to by sme ani nemohli na 100% očakávať, lebo každý pôrod zanecháva na tele ženy určitú stopu. Otázka je, či sú to problémy také, ktoré vyžadujú riešenie alebo nie. Tam je to už naozaj individuálne, individuálna hranica, čo považuje žena za normálne.

To ste mi dobre nahrali na ďalšiu otázku, lebo pri tých všetkých problémoch, ktoré niekedy, my, ženy, po gynekologickej stránke riešime, už veľakrát ani samé nevieme, čo považovať za normálne a čo nie. Takže čo napríklad normálne nie je?

Napadá mi hneď jeden príklad z praxe. Nie je normálne, ak žena nemôže mať so svojim manželom dva roky po pôrode sexuálny styk a má mierny únik moču. Takéto prípady si naozaj vyžadujú riešenie.

Spomínaná diagnóza spôsobuje určite diskomfort a v neposlednej rade aj psychickú nepohodu, naštrbenie sebavedomia. Lenže inkontinencia trápi obrovské množstvo žien a podľa mojich informácií nie je jednoduché sa tohto problému jednoducho zbaviť.

Dá sa povedať, že 100% riešenie v klasickej chirurgii alebo gynekológii neexistuje. Sú rôzne operácie, napríklad na močovú inkontinenciu existuje niekoľko desiatok druhov operácií, ale ani jedna z tých operácií nie je stopercentná. A práve v tomto smere vychádza najlepšie liečba laserom, ktorý aj na moje prekvapenie prináša naozaj 95 až 100% úľavu.

Možno očakávať výraznejšiu pomoc aj pri spomínaných ochoreniach krčka maternice? V akom rozsahu tu uľahčuje prácu gynekológov a liečbu pacientiek aplikácia laserových lúčov?

Kŕčok maternice sa dá v plnom rozsahu ošetriť laserovým zákrokom. Pokiaľ tá ranka nie je až tak cytologicky zlá, respektíve dá sa to ešte deštruovať, tak sa to povrchovo odstráni. Jednoducho to zlé tkanivo sa odtiaľ vyparí a naradí sa zdravým tkanivom z okolia. Je tu hneď niekoľko výhod – nemusíte byť hospitalizovaná ambulantne, a pokiaľ tkanivo iba deštruujeme, tak nie je potrebná ani lokálna anestézia. Pokiaľ je lézia v horšom štádiu, teda už to treba odoslať na bioptické alebo histologické vyšetrenie, tak sa jednoducho tým laserom vyreže konus, tam je už potrebná lokálna anestézia, ale stále hovoríme o ambulantnom výkone.

 Ako je to potom s rekonvalescenciou? Ak môžem počítať s tým, že na zákrok nie je potrebná hospitalizácia ani anestézia, je potom aj rekonvalescencia rýchlejšia a menej komplikovaná?

Áno, má to tieto výhody, a to hlavne z pohľadu toho laserového lúča, po ktorého pôsobení sa rany hoja skutočne rýchlejšie.

 

 

 

 

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom