BLESKOVKY
Pod imunitou chápeme schopnosť organizmu brániť sa proti rôznym patogénom, ako sú vírusy, baktérie, huby, parazity, ale aj rôzne cudzie telesá. Náš imunitný systém má dva typy obranných, teda imunitných mechanizmov, ktoré sa majú o tieto neduhy, v prípade, že na naše telo útočia, “postarať“. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako jeden z týchto mechanizmov za života podporovať a utužovať.
Napriek tomu, že je to hlavný metabolický orgán, výkonná továreň či elektráreň v ľudskom tele a vykonáva až 500 životne dôležitých funkcií, pečeni nevenujeme dostatok pozornosti a mnohí, bez výnimky detí, ju máme v katastrofálnom stave. Celkové štatistiky sú naozaj alarmujúce, lekári kričia, že sa málo hýbeme a nezdravo stravujeme. Ako sa možno zbaviť nebezpečného tuku na pečeni a čo to je metabolický syndróm, sa dočítate práve na tejto strane.
Je váš drobec až nezdravo bledý, nech robíte čo robíte nechutí mu jesť a nedokážete mu navodiť pravidelný kvalitný spánkový režim? Príčinou môže byť napríklad aj rozladený cirkadiánny rytmus. S tým máme v moderných časoch problém všetci, deti aj dospelí. Napraviť sa dá zvýšením príjmu denného svetla a pohybom na čerstvom vzduchu.
Je najčastejšia, nie je vidieť a nie je ani cítiť, ale napriek tomu nás môže pripraviť o zdravie. Hovoríme o hypertenzii, chorobe vysokého krvného tlaku ako dôsledku zužovania alebo tuhnutia ciev. Ochorenie je tiež známe pod názvom arteriálna hypertenzia.
Koža je bariéra proti akýmkoľvek patogénom z vonkajšieho prostredia. Jej účinnosť sa v prípade aj drobného narušenia jej celistvosti stráca. Aj cez tú najmenšiu ranku sa totiž môžu do nášho tela dostať škodlivé mikroorganizmy a spôsobiť zápal. A tak sa k malým problémom, nad ktorými často len mávneme rukou s poznámkou „veď to nič nie je“, môžu pridať väčšie, oveľa závažnejšie zdravotné komplikácie...
Občas sa stáva, že si človek doma opakovane nameria vysoký krvný tlak, no príde k lekárovi a tam sú hodnoty jeho tlaku krvi v poriadku. Situácia znamená problém, mala by byť postrachom ako pre pacienta, tak aj pre lekárov. Pokúsime sa vysvetliť prečo.
Podľa štúdií veľa detí začína s konzumáciou alkoholu medzi 12. až 16. rokom života. Ako im vysvetliť negatíva spojená s alkoholom, kedy sa s nimi o tejto téme rozprávať a aké varovné signály u dieťaťa neprehliadať? Odpovedá terénny sociálny pracovník Michal Berta z OZ Kaspian.
Bývate často unavený, vystresovaný, máte pocit nafúknutého brucha, trápia vás časté prechladnutia? Možno je tu čas poriadne prečistiť telo! Správnou detoxikáciou môžete predísť mnohým zdravotným ťažkostiam.
Chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP) každoročne podľahne viac ľudí, ako rakovine pľúc či prsníka dohromady. V súčasnosti je na toto ochorenie zameraná o to väčšia pozornosť, keďže pandemický vírus COVID-19 postihuje najmä dýchací systém a ľudia s CHOCHP patria do jednej z rizikových skupín. Pomôže tu včasná diagnostika a spolupráca medzi pacientom a lekármi.
Od neznesiteľnej bolesti kostí pri nádorových ochoreniach sa dá uľaviť antirezorpčnou kostnou liečbou. Napriek tomu mnohí pacienti netušia o tejto možnosti, resp. bolesť v kostiach neriešia, pretože sa zamerajú na liečbu primárneho nádoru. Cielená liečba im však výrazne zvýši životný komfort, uľaví od bolesti, prípadne môže predĺžiť aj život.